gisheLogo

اسکله های مهم استانبول | استانبول بدون ترافیک

  • توسط تحریریه گیشه
  • ژوئن 29, 2019
  • 0
ido استانبول
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شهری به بزرگی استانبول ،قطعا” نمیتواند بدون ترافیک باشد . بخصوص که در شش ماهه اول هر سال میلادی ، جمعیت توریستِ آن بسیار افزایش پیدا میکند.. شما چه توریست باشید و چه ساکن استانبول ، گاهی از ترافیک کلافه خواهید شد و دنبال راهی برای فرار از این معضل و ….

چه راهی بهتر از تردد دریایی؟

جغرافیای استانبول ، کمک بزرگی به کاهش بار ترافیکی آن کرده است . تنگهء بسفر و خلیج شاخ طلایی و حتا نوار ساحلی دریای مرمره در جنوب این شهر ، راههای ارتباطی هستند که بار ترافیکی شهر را کمتر میکنند

اطلاع از اسکله ها و مسیرهای اصلیِ آبی استانبول ، میتواند هم جالب باشد و هم راهگشا . گرچه که معرفی همهء اسکله های استانبول بسیار دشواراست ، اما ما به شما مهمترین و پر رفت و آمد ترین آنها را معرفی میکنیم این اسکله ها ، مسافربری هستند و کشتیهای تجاری و باری در آنها توقف نمیکنند .

شهر استانبول دارای بیش از 30 اسکله است که 18 تا از آنها همیشه فعال هستند .لازم است بدانید که بعضی از اسکله ها مانند آوجیلار ، برنامه حرکت کشتیهای مسافربری خود را بنا بر فصل تغییر میدهند.

از سمت اروپایی شهر که شروع کنیم ، ینی کاپی ، امین اونو ، کاباتاش  و بشیکتاش ، اصلی ترین راههای تردد دریایی هستند . در این سمت اسکله های باکرکوی و آوجیلار و بیوک چکمجه  و چندین اسکله دیگر هم قرار دارند که بیشتر جنبهء تجاری دارند.

در سمت آسیایی شهر هم ، اسکودار و کادیکوی و بستانجی و پندیک ، مهمترین پایانه های مسافری هستند توزلا ، بِیکُز و کارتال هم از جمله اسکله های اصلی تجاری هستند .

این مطلب را حتما بخوانید :  ایستگاه های قطار استانبول

 

اسکله های استانبول

 

اسکله های بخش اروپائی استانبول

اسلکه امین اونو | eminönü iskele durağı

یکی از شلوغترین اسکله های استانبول است که در کنار پل گالاتا قرار دارد .این اسکله روزانه شاهد تردد هزاران مسافر است که از سمت آسیایی خود را به آن میرسانند.همجواری با بازار بزرگ و دسترسی آسان به محلات مرکزی شهر باعث استقبال زیاد از آن است .مسیرهای تردد از این اسکله :کادیکوی ، اسکودار ، بشیکتاش و جزایر پرنس هستند . همچنین تور دریایی بسفر نیز از این اسکله انجام میشود . برای دسترسی به این اسکله میتوان از تراموای کاباتاش و یا متروی خط مارمارای استفاده کرد .

 

 

اسکله کاباتاش | Kabataş Vapur İskelesi

اسکله ای مشهور در نزدیکی میدان تکسیم است که چندسالی برای توسعه و عمران ، اسکلهء اصلی آن مسدود بود  اما به تازگی اسکله ای مجهز و شیک بازگشایی شده که برای رسیدن به جزایر ، ایمن اونو و کادیکوی و همچنین تور بسفر فعال است . این اسکله از طریق تراموای کاباتاش و متروی تکسیم قابل دسترسی است .

 

اسکله بشیکتاش | Beşiktaş iskele durağı

اصلی ترین اسکلهء نوار بسفر در سمت اروپایی و منطقه است که در کنار ترمینال اتوبوس و دلموش واقع شده . از این اسکله میتوان به جزایر پرنس ، کادیکوی و تور بسفر دسترسی داشت . برای رسیدن به آنجا میتوانید از تکسیم ، وَنهای بشیکتاش – تکسیم را سوار شوید

 

اسکله ینی کاپی | Yenikapi iskele durağı

اگر از محلهء آکسارای به طرف دریا بروید ، کشتیهای مسافربری لنگر انداخته در اسکلهء ینی کاپی را خواهید دید . این اسکله یکی از بزرگترین اسکله های منطقهء مرمره است که به بستانجی ، باکرکوی ،کادیکوی و گاهی هم به آوجیلار اتوبوس دریایی (کشتی ) دارد . همچنین برای رفتن به یالوا ، بورسا،چینارجیک و آرموتلو میتوان از این اسکله استفاده کرد . این اسکله دارای کشتیهایی است که در بعضی از مسیرها میتوانید با ماشین خود وارد آنها بشوید.

این مطلب را حتما بخوانید :  معرفی هایپرمارکت کارفور

 

اسکله های بخش آسیایی استانبول

اسکلهء مشهور اوسکودار | Üsküdar iskele durağı

در آن سوی بسفر ، در قسمت آسیایی ، اسکلهء مشهور اوسکودار قرار دارد

این اسکله مانند همتای اروپایی خود امین اونو پر از مسافر است که سفرهای روزانه ء خود را از این اسکله ترتیب میدهند . قرارگیری  در کنار ترمینالِ اصلی ترین خطوط اتوبوس در سمت آسیایی هم از جمله دلایل شلوغی این اسکله است . از اوسکودار شما میتوانید به : امین اونو ، اورتاکوی و تور بسفر بروید . با متروی خط مارمارای میتوانید به این اسکله برسید .

 

اسکله کادیکوی | Kadıköy iskele durağı

تقریبا” در نزدیکی اوسکودار قرار دارد . برای رسیدن به کاباتاش ، یالوا ، جزایر پرنس ،بشیکتاش و امین اونو میتوانید از این اسکله استفاده کنید . همچنین برای محلهء ساریر یک خط ویژه دریایی در این اسکله وجود دارد . برای رسیدن به آن میتوانید در سمت آسیایی از متروی کادیکوی استفاده کنید .

 

اسکله بستانجی | Bostancı iskele durağı

در حاشیه دریای مرمره در سمت آسیایی قرار دارد و یکی از پرتردد ترین اسکله های استانبول است . پارک ساحلی زیبایی در کنار آن قرار دارد که محل مناسبی برای وقت گذراندن قبل از سوار شدن به کشتی است . این اسکله از قدیمی ترین اسکله های فعال استانبول است که برای رسیدن به کاباتاش ، جزایر پرنس ، خلیج شاخ طلایی ، یالوا و گاهی نیز آوجیلار میتوان از آن استفاده کرد . از تکسیم به این اسکله وَنهای زرد رنگ حضوردارند.

 


هرکدام از این اسکله ها بنا بر ضرورت فصل و مراسمی خاص ، ممکن است خط ویژه ای را به برنامه خود اضافه کنند . برای اطلاع از ساعات حرکت کشتیها و قیمت بلیت ، میتوانید از نرم افزار  یا سایت İDO استفاده کنید.

این مطلب را حتما بخوانید :  پارک مینیاتورک | تمام ترکیه در مینیاتورک + نقشه دسترسی

برای راحتی شما لینک های دانلود اپلیکیشن و سایت İDO رو همین پایین قرار دادیم .

                                                                   

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی

اینستاگرام

گیشه در شبکه های اجتماعی

برترین مطالب

اخبار