gisheLogo

برترین دانشگاه‌های ترکیه در سال 2022 برای تحصیل را بشناسید

 • توسط سمانه پرهیزکار
 • فوریه 15, 2022
 • 0
برترین دانشگاه‌های ترکیه
زمان مطالعه: 6 دقیقه

ترکیه کشوری است که با هشت کشور و سه دریا هم مرز است. با توجه به موقعیت قابل توجهی که دارد، اقتصاد پیشرفته با میراث فرهنگی غنی را توسعه داده است. ترکیه ترکیبی ایده آل از فرهنگ اروپایی و شرقی است و این به مردم محلی و بازدیدکنندگان تجربه استثنایی می‌دهد. ترکیه علاوه بر تعداد بی شماری از مناظر فریبنده، تمدن‌های بی شماری را در طول تاریخ به خود دیده است. به دلیل این تنوع، مردم ترکیه را خواهید دید که به یکدیگر احترام می‌گذارند و البته از دانشجویان بین المللی استقبال می‌کنند. در این مقاله به بررسی برترین دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان بین المللی می‌پردازیم.

تحصیل در ترکیه

ترکیه یک کشور با فرهنگی غنی است که دانشجویان بین المللی را از سراسر جهان جذب می‌کند. ترکیه با ارائه برنامه‌های تحصیلی به صرفه، تعداد زیادی بورسیه لیسانس‌ها و کارشناسی ارشد، و بورس‌های تحصیلی متعدد که هزینه‌های تحصیل، اقامت، مراقبت‌های بهداشتی و حتی هزینه‌های سفر را پوشش می‌دهد، مورد توجه عموم مردم قرار گرفته است. در حین زندگی و تحصیل در ترکیه، خود را در چهارراهی از فرهنگ‌های زیبا اما متضاد اروپایی و آسیایی خواهید دید. این ترکیبی منحصر به فرد از سنت‌ها، جشنواره‌ها و غذاهایی است که ارزش یک بار امتحان را دارد. در این کشور می‌توانید از بناهای باستانی دیدن کنید و از بیش از 8000 کیلومتر خط ساحلی لذت ببرید.

آیا ترکیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی خوب است؟

در میان کشورهای جهان با بالاترین نرخ دسترسی به تحصیلات عالی، ترکیه نیز رتبه بالایی دارد. سیستم آموزش عالی آن از روند اروپایی بولونیا پیروی می‌کند، بنابراین مدرکی که در دانشگاه‌های ترکیه کسب می‌کنید در تمام اروپا به رسمیت شناخته می‌شود. دانشجویان بین المللی می‌توانند از بین بیش از 60000 رشته مختلف در 207 دانشگاه رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. علاوه بر این، دانشگاه‌های ترکیه برنامه‌های سخاوتمندانه‌ای از برنامه‌های تدریس شده به زبان انگلیسی، به ویژه در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا دارند. آنها در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی از جمله تجارت، مهندسی و پزشکی بسیار مورد توجه هستند. علاوه بر این، هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه به طور قابل توجهی کمتر از سایر کشورهای اروپایی است.

همچنین زندگی در ترکیه نسبتاً مقرون به صرفه‌تر از سایر شهرهای خارج از کشور است. با حدود 400 تا 500 لیر در ماه می‌توانید مایحتاج خود را از قبیل اقامت، غذا، حمل و نقل در ترکیه و … را تامین کنید.

این مطلب را حتما بخوانید :  مدارس ایرانی در ترکیه + نقشه دسترسی

دانشگاه‌های ترکیه به دلیل وجود برخی از دانشجویان تیزهوش بسیار معروف و دارای رتبه های برتر در سرتاسر جهان هستند.ترکیه چندین مدرسه و کالج با رتبه‌های عالی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، لیسانس یا دکترا دارد. دانشگاه کوچ، دانشگاه سابانچی و دانشگاه بیلکنت تنها برخی از مؤسسات متعدد در ترکیه هستند که در صدر فهرست‌های رتبه بندی جهانی قرار دارند. در ادامه به بررسی برخی از این دانشگاه ها خواهیم پرداخت.

برترین دانشگاه‌های ترکیه

برترین دانشگاه‌های ترکیه

بهترین دانشگاه‌های ترکیه بر اساس رتبه بندی بین المللی شامل:

 • دانشگاه کانکایا
 • دانشگاه کوچ
 • دانشگاه سابانچی
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه Hacettepe
 • دانشگاه فنی استانبول
 • دانشگاه فنی خاورمیانه
 • دانشگاه بوغازیچی
 • دانشگاه استانبول
 • دانشگاه Ozyegin

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی توسط Times Higher Education تعین شده است. این رتبه بندی بر اساس شهرت تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه‌ها و تعداد دفعات مقالات نوشته شده توسط دانشگاه‌ها در سراسر جهان انجام می‌شود.

آیا دانشجویان بین المللی می‌توانند در حین تحصیل در ترکیه کار کنند؟

یک قانون کار که اخیراً در ترکیه اجرا شده است به دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد تا با توجه به درخواست مجوز کار دانشجویی، به صورت پاره وقت کار کنند. دانشجویان مقطع کارشناسی باید سال اول تحصیل خود را قبل از 24 ساعت کار در هفته به پایان برسانند یعنی باید به صورت پاره وقت کار کنند. علاوه بر این، دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا به صورت تمام وقت یا به عنوان محقق در موسسه می‌توانند کار کنند. دولت ترکیه برای تبدیل شدن به یک مقصد برتر بین المللی برای تحصیل در نظر گرفته شده است. علاوه بر چندین بورس تحصیلی و مشارکت با دانشگاه‌های خارج از کشور، آن‌ها معتقدند مجوزهای کاری، جذابیت کشور را برای دانشجویان در سراسر جهان افزایش می‌دهد.

آیا دانشجویان بین المللی می‌توانند پس از فارغ التحصیلی در ترکیه بمانند؟

پس از تکمیل مدارک تحصیلی، دانشجویان بین المللی می‌توانند برای مجوز کار درخواست دهند زیرا ویزای دانشجویی آنها منقضی نمی‌شود. برخلاف سال‌های گذشته، لازم نیست به کشور خود بازگردید و دوباره به ترکیه درخواست دهید. به شما اجازه اقامت موقت داده می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد بلافاصله پس از فارغ التحصیلی به دنبال کار بگردید. پس از استخدام، کارفرمای شما کسی است که مجوز کار شما را در وزارت کار بررسی می‌کند. سه نوع مجوز کار برای خارجی ها وجود دارد: کار کوتاه مدت، کار دائمی یا کار مستقل.

دانشگاه چانکایا

دانشگاه چانکایا است یک دانشگاه خصوصی است که در آنکارا واقع شده است. این دانشگاه برتر در ترکیه برای دانشجویان بین المللی شامل مجموعه‌ای جامع از رشته‌ها از جمله معماری، مهندسی، اقتصاد، هنر و علوم و حقوق است. برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه چانکایا عمدتاً به زبان انگلیسی است تا دانشجویان بین المللی بتوانند بهترین استفاده را از تدریس و تحقیق خود ببرند. برای کسانی که زبان بین المللی را یاد می‌گیرند، دانشگاه دارای یک مدرسه مقدماتی انگلیسی اختصاصی است. تحقیقات در چانکایا در حال حاضر بر کارآفرینی و مطالعات زنان تمرکز دارد که به چند مورد اشاره می‌کند.

این مطلب را حتما بخوانید :  مدارس ایرانی در ترکیه + نقشه دسترسی

وب سایت دانشگاه چانکایا

دانشگاه سابانچی ار برترین دانشگاه‌های ترکیه

بنیاد دانشگاه سابانچی آن را در سال 1995 پس از یک فرآیند گسترده و بررسی بهترین سیستم‌های آموزشی در سراسر جهان تأسیس کرد. سبک تدریس آن‌ها شامل دو مرحله است. ابتدا، دانش‌آموزان یک سال دوره کالج را تکمیل می‌کنند. بعد آنها وارد دوره‌های دانشگاهی می‌شوند که آنها را برای مشاغل مختلف آماده می‌کند. در دانشگاه سابانچی سه دانشکده وجود دارد: مهندسی و علوم طبیعی، هنر و علوم اجتماعی و مدیریت. دانشگاه سابانچی در رتبه بندی‌های مختلف به عنوان کارآفرین‌ترین و نوآورترین دانشگاه ترکیه معرفی شده است. این عناوین درست باقی می‌مانند، زیرا کارهای تحقیقاتی آن‌ها بر تمام زمینه‌های توسعه اجتماعی، از جمله توسعه سیاست، فناوری‌های تولید و حل تعارض متمرکز است.

وب سایت دانشگاه سابانجی

دانشگاه بیلکنت

نام Bilkent مخفف bilim kenti است که به معنای شهر علم ترجمه شده است و از طیف گسترده رشته‌های مختلف برخوردار است. این دانشکده شامل نه دانشکده است که شامل؛ آموزش، مدیریت بازرگانی، علوم انسانی و ادبیات، مهندسی و حقوق می‌شوند. برنامه‌های این دانشکده ها همگی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دارای هیئت علمی بین المللی از بیش از 40 کشور در سراسر جهان و تعداد فزاینده‌ای از دانشجویان بین المللی است.

وب سایت دانشگاه بیکنت

برترین دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه بوغازیچی یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه

 دانشگاه بوغازیچی در ابتدا به عنوان کالج رابرت، یک دانشگاه آمریکایی توسط خیرین و مبلغان در ترکیه در سال 1863 تأسیس شد. امروزه، این دانشگاه کاملاً تحت مدیریت ترکیه است، اما روابط قوی با سیستم دانشگاهی آمریکا دارد. دانشگاه بوغازیچی بیش‌ترین متقاضی را در کنکور سراسری دارد. در این دانشگاه برتر ترکیه، دانشجویان می‌توانند رشته‌های شناخته شده‌ای مانند مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، مهندسی برق و الکترونیک را بخوانند . علاوه بر رشته‌‌های مهندسی، علوم اجتماعی و آموزش نیز رشته‌های مورد علاقه بسیاری از دانشجویان داخلی و بین المللی است.

زندگی دانشجویی در دانشگاه بوغازیچی مملو از رویدادهای تفریحی و فرهنگی مانند فستیوال موسیقی تاسودا و یک جشنواره ورزشی بین‌المللی است. دانشجویان در هر یک از ده خوابگاه، از ساختمان‌های تاریخی گرفته تا ساختمان‌های مدرن که ابزارهای پایداری مانند پانل‌های خورشیدی و جمع‌آوری فاضلاب را در خود جای داده‌اند، اقامت دارند. این دانشگاه در ابتدا به عنوان کالج رابرت، یک دانشگاه آمریکایی توسط خیرین و مبلغان در ترکیه در سال 1863 تأسیس شد. امروزه، این دانشگاه کاملاً تحت مدیریت ترکیه است، اما روابط قوی با سیستم دانشگاهی آمریکا دارد. دانشگاه بوغازیچی بیش‌ترین متقاضی را در کنکور سراسری دارد. در این دانشگاه برتر ترکیه، دانشجویان می‌توانند برنامه‌های شناخته شده‌ای مانند مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، و مهندسی برق و الکترونیک را دنبال کنند. علاوه بر مهندسی، علوم اجتماعی و آموزش نیز رشته‌های مورد علاقه بسیاری از دانشجویان داخلی و بین المللی است.

این مطلب را حتما بخوانید :  مدارس ایرانی در ترکیه + نقشه دسترسی

وب سایت دانشگاه بوغازیچی

دانشگاه Ozyegin

یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی است که توسط میلیاردر ترک Husnu Ozyegin برای ایجاد یک دانشگاه تحقیقاتی کارآفرینی مقرون ‌به ‌صرفه تأسیس شده است. دانشکده‌های این دانشگاه شامل معماری و طراحی، مهندسی، بازرگانی، علوم اجتماعی و حقوق هستند. هدف دانشگاه Ozyegin این است که آموخته‌های دانشجویان را در خدمت جامعه به کار گیرد. دانشجویان بین المللی یک رویکرد چند بعدی را در دانشگاه‌ها و محیط خود به طور کلی تجربه خواهند کرد. دانشگاه Ozyegin سیستم‌های اعتباری و بورسیه کافی را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

وب سایت دانشگاه Ozyegin

دانشگاه کوچ یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه

دانشگاه کوچ، یکی از دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی است. این دانشگاه از ساختمان‌های کارخانه‌ای به کلاس‌های درس تبدیل شده است. این دانشگاه دارای دانشکده‌های علوم اجتماعی و انسانی، اقتصاد، پرستاری و پزشکی، علوم اداری و مهندسی است. دانشگاه کوچ بزرگترین دریافت کننده جوایز تحقیقاتی ملی و کمک‌های مالی است. کلاس‌ها در دانشگاه کوچ به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، به استثنای چند مورد در برنامه‌های پرستاری و حقوق. همچنین این دانشگاه با دانشگاه‌های خارج از کشور مانند دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه کرنل، دانشگاه جورج تاون و بسیاری دیگر همکاری می‌کند.

وب سایت دانشگاه کوچ

دانشگاه Hacettepe

این دانشگاه یک مؤسسه عمومی بسیار مورد توجه است، به ویژه هنگامی که صحبت از پزشکی و علوم زیستی می‌شود. این دانشگاه شامل دانشکده‌های دندانپزشکی و داروسازی و مراکز زیست پزشکی و چندین موسسه بهداشتی است. همچنین دارای پنج هنرستان و 104 مرکز تحقیقاتی است. دوره‌های آموزشی در Hacettepe به دو زبان ترکی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تدریس می‌شود.

وب سایت دانشگاه Hacettepe

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی

اینستاگرام

گیشه در شبکه های اجتماعی

برترین مطالب

اخبار