gisheLogo

پل های معروف استانبول

  • توسط تحریریه گیشه
  • ژوئن 28, 2019
  • 0
پل بغاز استانبول
زمان مطالعه: 3 دقیقه

پل های معروف استانبول

یکی از جاذبه های بسیار زیبای ترکیه ، پل های معروف استانبول هست که در این مقاله براتون گردآوری کردیم

شهر زیبای استانبول در امتداد تنگهء بسفر یا به قول خود ترکها ،بغاز ،جای گرفته است. این تنگه ،دریای سیاه را به دریای مرمره وصل میکند و از لحاظ تجاری و توریستی و جغرافیا بسیار مهم است . در واقع مرز بین اروپا و آسیا را تعیین و استانبول را به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم میکند . برای تبادل و تردد بین این دو قسمت از شهر ، 3 پل بر روی بغاز ساخته شده است . در این مطلب به معرفی پلهای معروف استانبول و تونل زیر دریای آوراسیا میپردازیم .

پل بسفروس استانبول

Boğaziçi İstanbul Köprüsü  | Bosphorus Istanbul Bridge

در سال 1973 طی مراسم زیبایی ، اولین پل بین اروپا و آسیا به نام پل بسفروس افتتاح شد . این پل از محلهء اورتاکوی در سمت اروپایی به سمت محلهء اوسکودار در قسمت آسیایی کشیده شده است . طول این پل 1560 متر است و یکی از سه پل معروف معلق دنیاست. پل بسفروس معروفترین پل روی بغاز است و متروبوس خط آسیا – اروپا از روی آن رد میشود . بعد از کودتای تابستان 2016 ، این پل به نام شهدای 15 مارس نامیده شد .

دومین پل ، پل سلطان محمدفاتح ، به فاصلهء 5 کیلومتری شمال پل بسفروس ، در سال 1988 افتتاح شد .این پل از حیصاراوستو در منطقه اروپایی تا کاواجیک در منطقه آسیایی به طول 1510 متر کشیده شده است و به پل دوم هم معروف است . این پل نسبت به  پل اول ، از زیباییهای طبیعت منطقه بهرهء بیشتری دارد .

این مطلب را حتما بخوانید :  بزرگترین پارک آبی استانبول

برای رسیدن به این پل میتونید از نقشه زیر استفاده کنید .

پل بسفروس استانبول

پل سلطان یاووز سلیم

Yavuz Sultan Selim Bridge | Yavuz Sultan Selim Köprüsü

پل سلطان یاووز سلیم ، سومین متصل کنندهء اروپا و آسیاست و از مدرنترین تکنولوژیهای روز دنیا در آن استفاده شده است .این پل 8 خط ماشین رو و 2 خط ترن دارد که البته این دو خط هنوز فعال نیستند . این سمبلِ ترکیهء مدرن در سال 2013 افتتاح شده و منطقهء اُدایری در اروپا را به پاشاکوی در آسیا وصل میکند .سومین پل معلق دنیا با بلندترین برج فلزی طولی به ابعاد 1406 متر دارد .

پل سلطان یاووز سلیم ، برای تردد بین اروپا و آسیا ، تونلی مدرن در زیر دریا در سال 2016 آمادهء بهره برداری شد که  تونل اوراسیا نامیده میشود . این تونل یکی از مجهزترین تونلهای دنیاست که در 2 طبقه مجزا برای هر مسیر ، به طول 14 کیلومتر کشیده شده و مسیر حدود یکساعت و نیم را به 15 دقیقه کاهش داده است . این تونل از کوم کاپی در منطقه اروپایی شروع شده و تا کوش یول در آسیا ادامه دارد . این تونل زیر تونل مرمره که برای عبور خط مترو قرار دارد در 160 متری زیر دریا ساخته شده است .تردد فقط برای ماشینهای شخصی و مینی بوسهای دُلموش مجاز و عبور از آن مشروط به پرداخت عوارض تونل است . استفاده از آن در 24 ساعت شبانه روز مجاز است .

پل سلطان یاووز سلیم

پل گالاتا

Galata Bridge| Galata Köprüsü

و اما ، قدیمی ترین و نوستالژیک ترین پل استانبول ، پل گالاتا ، بر روی تنگهء شاخ طلایی و بین دو قسمت اروپایی شهر قرار گرفته است .ابتدایی ترین فرم این پل در قرن پانزدهم میلادی و از چوب ساخته شد که بارها فروریخت اما به عنوان پلی مستحکم که بعدها یکی از اصلیترین سمبلهای استانبول شد ، اولین بار در سال 1845 توسط مادر سلطان عبدالمجید ساخته شد . این پل 490 متری ، منطقهء امین اونو را به کاراکوی وصل میکند .در طول سالها چندین بار بازسازی شده که آخرین آن در سال 2003 بوده است . رستورانهای دریایی زیر این پل ، از جمله نقاط جذاب توریستی هستند . از روی این پل علاوه بر ماشینهای شخصی و اتوبوسها ، خط تراموای کاباتاش هم عبور میکند .

این مطلب را حتما بخوانید :  معرفی آوت لت های استانبول + نقشه دسترسی

پل گالاتا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی

اینستاگرام

گیشه در شبکه های اجتماعی

برترین مطالب

اخبار