gisheLogo

کاریابی در ترکیه + معرفی 10 سایت برتر کاریابی ترکیه

  • توسط سمانه پرهیزکار
  • فوریه 10, 2022
  • 0
کاریابی در ترکیه
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آیا شما هم به دنبال یک شغل در ترکیه می گردید؟ درباره انواع اجازه کار در ترکیه چه می دانید؟ کاریابی در ترکیه یکی از بخش های مهم بعد یا حتی قبل از مهاجرت است. ترکیه یکی از کشور ها مهم و مهاجرپذیر در خاورمیانه به خصوص برای ایرانیان محسوب می گردد.  ترکیه یک کشور اوراسیایی است. این کشور با بلغارستان، یونان، گرجستان، ارمنستان، ایران، آذربایجان، عراق و سوریه مرز مشترک دارد. زبان رسمی این کشور ترکی است. با گذراندن زمان قابل‌توجهی در استانبول، می‌توانیم به شما بگوییم که کار در اینجا کار آسانی نیست. شما باید صبور و پیگیر باشید زیرا شرکت‌های زیادی ویزای کاری نمی‌دهند.

با این اوصاف، یافتن شغل در ترکیه غیرممکن نیست، به خصوص اگر مهارت‌هایی دارید که تقاضای بالایی دارند. براساس گزارش ManpowerGroup، سومین شرکت بزرگ پرسنل در جهان، 66 درصد از کارفرمایان ترکیه در پرکردن مشاغل با مشکل مواجه هستند. بیشترین نیازها در زمینه مهندسی و همچنین حسابداری و مالی است. در زیر مجموعه ای از منابع برای جستجوی فرصت‌های شغلی به عنوان یک خارجی در ترکیه آورده شده است.

کار در ترکیه

انواع اجازه کار در ترکیه

در ابتدای سال 2020 که قوانین اقامتی ترکیه دستخوش تغییراتی شد بسیاری از مهاجران مجبور به تغییر در نوع اقامت خود خواهند بود. طبیعتا از یکی از راهکارهای تمدید و تغییر در اقامت اخذ اجازه کار است. به زبان ساده 3 نوع روش رایج اخذ اجازه کار وجود دارد:

روش اول: ثبت شرکت به نام متقاضی و اخذ اجازه کار

این کار به این صورت انجام می‌شود که می‌توانید به نام خود یک شرکت ثبت کنید و به طبع آن اجازه کار در  ترکیه را بگیرید. نکته قابل توجه در این باره این است که حداقل سرمایه این شرکت باید 100 هزار لیر ترکیه باشد. همچنین 40 درصد از سهم شرکت به نام فرد باشد. به این صورت دیگر نیازی به کاریابی در ترکیه نخواهید داشت.

از فواید این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهم ترین مزایا، اخذ کار در کمترین زمان اشاره کرد که این زمان تقریبی به حدود یک ماه خواهد رسید.
  • برای 6 ماه فرد به زمان نیاز دارد تا 5 نفر ترک را به عنوان کارمند در شرکت خود استخدام نماید. (لازم به ذکر است که برای موافقت وزرات کار در پروسه اخذ اجازه کار باید از ابتدای زمان درخواست اجازه باید یک نفر ترک را به عنوان کارمند رسمی خود معرفی کنید.)
این مطلب را حتما بخوانید :  سیستم حمل و نقل در استانبول

از معایب این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • الزام در استخدام 5 نفر ترک به عنوان کارمند و رد کردن بیمه آنها
  • در شرایطی که روابط گسترده‌ای نداشته باشید پیدا کردن 5 ترک به عنوان کارمند بسیار دشوار خواهد بود.
  • در این روش حدودا ماهی 6 هزار لیر برای حق بیمه کارمندانتان به غیر از مالیات و هزینه حسابدار و غیره به هزینه حق بیمه کارمند اضافه خواهد شد.

روش دوم: به عنوان کارمند جذب شرکتی شوید که برای شما درخواست اجازه کار دهند.

از مزایای این روش می‌توان به رایگان تمام شدن این روش برای فرد به عنوان کارمند زیرا که کارفرما باید حق بیمه شما را پرداخت نماید، اشاره کرد. از معایب این روش این است که در صورتی که فرد تخصص خاصی نداشته باشد و به زبان ترکی مسلط نباشد، طبیعتا پیدا کردن شرکتی که با شرایط فرد همخوانی داشته باشد دشوار است.شرکتی که قصد دارد فرد را استخدام کند باید حداقل 5 کارمند ترک را به استخدام خود درآورده باشد. البته در این مورد شرایط دیگری نیز وجود دارد. کاریابی در ترکیه در این شرایط برای افراد مفید خواهد بود.

روش سوم : جذب نیرو به عنوان پرستار خانه یا خدمتکار

می‌توان گفت ارزان‌ترین و راحت‌ترین نوع اخذ اجازه کار معرفی شما از طرف یک شخص ترک به عنوان پرستار منزل یا baby sister است. تقریبا این روش تنها روشی است که نیازی به معرفی 5 نفر ترک از طرف کارفرما نخواهد داشت. از معایب این روش می‌توان به این موارد اشاره کرد که در این قانون اجازه کار جز در موارد نادر و حساس مناسب خانم‌ها است و عملا برای مردان مناسب نمی‌باشد.

در شرایطی که کارفرما صاحب فرزند نباشد، گرفتن این نوع از اقامت به مراتب سخت‌تر خواهد شد. کارفرما باید دارای تمکن مالی خوبی باشد تا بتواند درآمدهای خود را به دولت اثبات نماید. در کارت‌های اجازه کار در ترکیه شرح وظایف و نوع خدمات وی ثبت نشده است و تنها نام کارفرما درآن دیده می‌شود.

در مجموع پروسه کاریابی در ترکیه اگر بدون آگاهی و به درستی انجام شود، روند هزینه‌بری است.

این مطلب را حتما بخوانید :  تولد فرزند در ترکیه

موتورهای جستجوی کاریابی در ترکیه

موتورهای جستجوی کاریابی در ترکیه

با سایت‌های کاریابی در ترکیه زیر، می‌توانید انتظار داشته باشید با  نرخ 0.5 تا 1.0٪ ازافرادی که به شما پاسخ می‌دهند و درخواست یا CV خود را برای آنها ارسال کرده‌اید، پاسخ دریافت کنید. اما با همین نرخ نیز پیشنهاد می شود حتما درخواست خود را ارسال کنید، زیرا هرگز نمی‌دانید چه چیزی را به دست خواهید آورد یا چه ارتباطی را می‌توانید از طریق یک ایمیل یا برنامه ساده ایجاد کنید.

Kariyer: Kariyer.net  در حال حاضر بزرگترین وب سایت کاریابی در ترکیه است. برای موفقیت با این وب سایت قطعاً باید ترکی بدانید زیرا این پلت فرمی است که مردم محلی از آن استفاده می‌کنند. خدماتی که در این سایت ارائه می‌گردد هم به سود کارفرما و هم به سود کارجو است و محیطی را فراهم خواهد کرد که امکان انتخاب متخصصان را برای کارفرمایان و امکان انتخاب بهترین موقعیت‌های شغلی و تیم حرفه‌ای را توسط کارجویان ایجاد خواهد کرد.

Eleman: Eleman.net به اندازه Kariyer محبوب نیست، اما ارزش بررسی را دارد. اگر زبان ترکی را نمی‌دانید، بهتر است که از Google Translate استفاده ‌کنید. این وبسایت در زمینه کاریابی بسیار کارآمد خواهد بود، در این وب سایت به سادگی می‌توانید آگهی‌های مرتبط با جذب کارگر ساده و کاریابی در ترکیه برای کسب و کارهای کوچک و اصناف را بیابید.

Kariyerziversi: اگر قبل از انتخاب قصد دارید شغل نظرات افراد متخصص را بخوانید، مقالات تخصصی کاریابی در ترکیه را باید مطالعه نمایید و برنامه‌ریزی لازم برای انتخاب شغل مورد نظر خود را انجام دهید این وب سایت بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

Iskur.gov.tr: این وب سایت جز اولین سایت‌هایی است که افراد در آن به دنبال کار می‌گردند. احتمالا شهروندان ترکیه‌ای در این وب سایت اکانت داشته باشد و در واقع یک وب سایت دولتی در زمینه کاریابی در ترکیه به شمار می‌آید.

Yenibiris.com : بسیاری از مشاغل با کیفیت خوب و حرفه ای در این وبسایت دیده می شوند. این وب سایت به فرد امکان بالایی در زمینه انتخاب شهر، تخصص، میزان دستمزد، زمان کاری و تمامی جزئیات مورد نیاز را به صورت فیلتر شده خواهد داد و در زمان کوتاه تمامی آگهی‌های مورد نیاز را مشاهده خواهید کرد.

این مطلب را حتما بخوانید :  چرا ترکیه را برای زندگی انتخاب کردیم ؟

Indeed: Indeed ، وب سایت کار بزرگ در ایالات متحده فرصت‌های زیادی در ترکیه، به ویژه استانبول دارد.

Learn 4 Good:  این سایت بیشتر مناسب مشاغل آموزشی است. اما مشاغلی در بخش های دیگر نیز در این سایت قرار دارند.

Toptalent.co: این وب سایت بیشتر مورد توجه کارفرمایان است، زیرا امکانات خوبی را برای تعیین سطح پیمانکاران و انتخاب آنها با توجه به توانایی‌های واقعی شان به کارفرما می‌دهد.

Elemanonline.com.tr: این وب سایت نیاز فرد را  برای شناخت بازار کار پوشش خواهد داد و شرکت‌های بین‌المللی که به نیروی کار متخصص نیاز دارند در کنار استارت‌های نوپا و کسب و کارهای کوچک همگی در این وب سایت جای خواهند گرفت.

Craigslist: Craigslist شناخته شده ترین سایت طبقه بندی شده در وب است. صفحه ترکی دارند.

کاریابی در ترکیه با آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی ممکن است یک گزینه مناسب برای کاریابی در ترکیه باشد. همه سایت‌های زیر تقریباً مشابه هستند و گزینه‌های شغلی آموزش زبان انگلیسی زیادی دارند. برای یافتن فرصت‌های شغلی انگلیسی در ترکیه، هر یک از سایت‌ها را بررسی کنید:

ESL Employment: رابط کاربری جالبی ندارد، اما گزینه‌های شغلی تدریس زبان انگلیسی زیادی برای انتخاب در آن وجود دارد.

Total ESL:  انبوهی از آگهی‌های شغلی برای آموزش مشاغل در خارج از کشور در این وبسایت وجود دارد.

Tesall: مشاغل آموزشی بزرگ در این وب سایت جمع آوری شده است.

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان

امروز کشور ترکیه اقتصاد خود را به خوبی و به سرعت گسترش داده است و توانسته وارد بازارهای جهانی شود. این کشور علاوه بر آسیا به اروپا نیز توانسته صادراتی داشته باشد. وجود کارخانه‌ها، شرکت‌ها و برندهای معروف و معتبر در این کشور به اقتصاد آن کمک شایانی کرده است. این کشور توانسته است که در زمینه‌های مختلفی همچون گردشگری، کشتی سازی، لوازم خانگی و الکتریکی، ماشین سازی، پتروشیمی و غیره   برای خود جایگاهی را در جهان مشخص نماید. همین امر سبب شده است که این کشور از نظر تولید ناخالص داخلی جایگاه خوبی را کسب کند و از این جهت افراد زیادی هستند که خواهان مهاجرت و کاریابی در ترکیه هستند. در مجموع راه‌های مختلفی برای کاریابی در ترکیه وجود دارد که به برخی از آنها در این مقاله اشاره کردیم.

برگرفته از : visahunter.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی

اینستاگرام

گیشه در شبکه های اجتماعی

برترین مطالب

اخبار