gisheLogo

گزارش لحظه ای کرونا در ترکیه

 • توسط تحریریه گیشه
 • مارس 15, 2020
 • 0
گزارش کرونا در ترکیه
زمان مطالعه: 11 دقیقه

گزارش لحظه ای کرونا در ترکیه

ثبت اولین کرونایی در ترکیه

10 مارس فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه در یک نشست خبری در آنکارا اعلام کرد: نتیجه آزمایش های یک فرد مشکوک به کرونا مثبت بود، این نخستین مورد تایید شده ابتلا به کرونا در کشور است وی افزود: بیماری که از اروپا آمده بود با شکایت تب بالا و مشکلات تنفسی به بیمارستان مراجعه کرد و پس از انجام آزمایش ها مشخص شد که این فرد به ویروس کرونا مبتلا شده است، تمام بستگان و نزدیکان این فرد تحت کنترل قرار گرفتند. وضعیت بیمار خوب است. این اولین مورد ابتلا به کرونا در ترکیه است.

کرونا در ترکیه

شروع به کار تیم مبارزه با کرونا در ترکیه

11 مارس فخرالدین کوجا، رخسار پکجان و محمت نوری ارسوی، وزارت بهداشت، بازرگانی و فرهنگ و گردشگری ترکیه پس از برگزاری نشست هیئت علمی بررسی ویروس کرونا در آنکارا به پرسش‌های خبرنگاران در این زمینه پاسخ دادند. وزیر بهداشت ترکیه گفت: با توجه به روند شیوع کرونا در اروپا می‌توان گفت که با خطر جدی مواجه هستیم. احتمال افزایش آمار نخست وجود دارد، اما ویروس کرونا از تدابیر پیشگیرانه ما قوی‌تر نیست. محمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه نیز تصریح کرد که پانزده آوریل تاریخ مهمی در روند شیوع ویروس کروناست. تعویق ورود توریست‌های خارجی به کشورمان تا پایان آوریل را منطقی می‌دانیم. برای تعلیق رویدادها و فعالیت‌های نهادهای وابسته به این وزارتخانه تا پایان آوریل برنامه‌ریزی می‌کنیم. رخسار پکجان وزیر تجارت ترکیه نیز در رابطه با تدابیر پیشگیرانه وزارت بازرگانی ترکیه در برابر ویروس کرونا اعلام کرد: تمام نمایشگاه‌هایی که قرار بود از 16 مارس تا پایان آوریل در ترکیه برگزار شود، به تعویق گرفته شده است.

لغو پرواز در ترکیه

ضدعفونی کردن معابر عمومی ، فرودگاه های و ایستگاه های حمل و نقل عمومی

12 مارس جایگاه‌ها و نقاط مختلف فرودگاه های استانبول برای مقابله با ویروس جدید کرونا (کووید-19) ضدعفونی شد. تمامی نقاط فرودگاه از ورودی‌ها گرفته تا صندلی‌ها٬ سالن‌های انتظار و مسیرهای سوار شدن به هواپیما منطبق بر استانداردهای بهداشتی جهانی ضدعفونی شدند. همچنین مواد ضدعفونی کننده متعددی در نقاط مختلف فرودگاه برای استفاده مسافران تعبیه گردید.

نشست فوق العاده رئیس جمهور ترکیه درباره شیوع کرونا

در ادامه 12 مارس نشست مبارزه با ویروس کرونا (کووید-19) با هدف اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با شیوع این بیماری به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برگزار شد. در این نشست علاوه بر اردوغان، فواد اوکتای معاون اول رئیس جمهور، عبدالحمید گل وزیر دادگستری، زهرا زمرد سلجوق وزیر کار و رفاع اجتماعی، مراد کوروم وزیر محیط زیست و شهرسازی، مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه، برات آلبایراک وزیر خزانه داری، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی، مهمت قصاب‌اوغلو وزیر ورزش و جوانان، سلیمان سویلو وزیر کشور، مهمت نوری ارسوی وزیر فرهنگ و گردشگری، فخرالدین کوجا وزیر بهداشت، علی ارباش رئیس سازمان امور دینی، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری، ضیاء سلجوق وزیر آموزش و سایر مقامات مربوطه حضور یافتند.

نشست فوق العاده ترکیه

نتیجه نشست فوق العاده

در پایان این نشست ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه با تاکید بر اینکه تدابیر ترکیه برای مقابله با کرونا نسبت به دیگر کشورها موثرتر و قادر هستیم این مرحله را با همکاری و بدون اهمال، هراس، و نگرانی سپری کنیم، به ارائه توضیحات در رابطه با تدابیر اتخاذی پرداخته و گفت:

 • مدارس ترکیه در تمام مقاطع تحصیلی از 16 مارس 2020 به مدت دو هفته تعطیل خواهند بود.
 • دانش‌آموزان مدارس از تاریخ 23 ماه مارس به مدت یک هفته در خانه و از طریق اینترنت و تلویزیون آموزش خواهند دید.
 • تمامی تدابیر لازم برای عدم توقف آموزش اتخاذ شده و برای استفاده از “شبکه اطلاع رسانی آموزش” اینترنت 3 گیگ رایگان ارائه خواهد شد.
 • مهد کودک‌ها و پیش دبستانی‌ها نیز به مدت 2 هفته تعطیل خواهند بود.
 • دانشگاه‌های ترکیه از روز دوشنبه 16 مارس به مدت 3 هفته تعطیل خواهند بود.
 • زنان باردار و دارای فرزندان شیرخوار، افراد مبتلا به بیماری های مزمن، معلولان و افراد بالای 60 سال (به‌جز مدیران) از تاریخ 16 مارس به مدت 2 هفته می‌توانند از مرخصی اداری استفاده کنند.
 • مسافرت کارمندان دولت به خارج از کشور بدون کسب اجازه ممنوع است.
 • تمام مسابقات ورزشی تا ماه آوریل بدون تماشاگر برگزار خواهند شد
 • سفرهای رسمی رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه به خارج به تعویق گرفته شد.

کرونا در ترکیه

در ادامه روز 13 مارس ابتلای 1 فرد دیگر و روز 14 مارس نیز ابتلای 3 تن دیگر به کرونا تایید شد.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد: نتیجه آزمایش 3 تن دیگر از نزدیکان بیمار اول که در قرنطینه بودند، مثبت اعلام شده است. وی افزود: 5 بیماری که به کرونا مبتلا شده اند، ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند و از اعضای یک خانواده هستند. 4 نفر دیگری که هم اکنون در قرنطینه به سر می برند، ارتباط غیرمستقیمی با این افراد داشته اند.

تدابیر اعمالی ترکیه در مقابله با ورود ویروس کرونا از کشورهای اروپایی

در همین راستا، وزیر حمل‌و‌نقل و زیرساخت‌ ترکیه با تاکید بر اینکه ترکیه پیشتر پرواز به 5 کشور را متقف کرده بود، اعلام کرد: پرواز از ترکیه به مقصد 9 کشور اروپایی آلمان، فرانسه، اسپانیا، دانمارک، بلژیک، نروژ، اتریش، سوئد و هلند از ساعت 08.00 صبح روز تا 17 آوریل متوقف خواهد می شود. همچنین از پذیرش مسافرانی که از این کشورها به ترکیه می آیند نیز خودداری خواهند کرد.

همچنین به دستور سلیمان سویلو، وزیر کشور در راستای ”اتخاذ تدابیر لازم در دروازه های مرزی”، اقدامات بهداشتی و تدابیر پیشگیرانه در دروازه های مرزی در بالاترین سطح اجرا می شود.

تدابیر اعمالی ترکیه در مقابله با ورود ویروس کرونا از ایران

ترکیه پس از شیوع این ویروس در ایران نیز به مسافرانی که علائمی مانند تب، سرفه، آبریزش بینی، عطسه، ضعف و مشکلات تنفسی داشتند اجازه ورود به مرزهای کشور را نداد. در این راستا مرزهای ترکیه با ایران از تاریخ 23 فوریه به صورت موقت بسته شد. همچنین در راستای اقدامات پیشگیرانه، در مرز ترکیه با ایران بیمارستان های صحرایی راه اندازی شد. از ورود اتباع خارجی به ایران جلوگیری گردید و تنها شهروندان ایرانی توانستند به کشورشان بازگردند.

تدابیر اعمالی ترکیه در مقابله با ورود ویروس کرونا از گرجستان

تدابیر بهداشتی برای مقابله با کووید-19 در هر دو پایانه مرزی «چلدیر-آکتاش» و «ترک گؤزؤ» در مرز ترکیه با گرجستان نیز اعمال می‌شوند. دوربین‌های حرارتی در این پایانه‌ها نصب شده و بیمارستان‌های صحرایی نیز از 29 فوریه در این مرزها راه‌اندازی شد.

تدابیر اعمالی ترکیه در مقابله با ورود ویروس کرونا از نخجوان

تدابیر شدیدی در ایغدیر در مقابله با شیوع ویروس کرونا اتخاذ شد، روند این تدابیر در گذرگاه مرزی دیل‌اوجو با جمهوری خودمختار نخجوان و برپایی یک بیمارستان صحرایی بزرگ و 10 چادر کوچک ادامه دارد. متقاضیان ورود به ترکیه از دوربین‌های حرارتی گذشته و دمای بدن آنها با سه دستگاه مختلف سنجیده و سپس در بیمارستان صحرایی معاینه می‌شوند. افراد مشکوک به ابتلای ویروس که علائم تب بالا و سرفه دارند در بیمارستان دولتی ایغدیر قرنطینه می‌شوند. این بخش بیمارستان آمبولانس، آسانسور و قسمت‌های جداگانه و مخصوص دارد. کادر پزشکی در گذرگاه مرزی دیل‌اوجو شبانه روز مستقر هستند.

ششمین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ترکیه شناسایی شد

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت و درمان ترکیه، از مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونا یکی از شهروندانی که از حج عمره بازگشته خبر داد.

وزیر بهداشت با انتشار یک پیام توییتری با اشاره به اینکه شهروندانی که از حج عمره بازگشته اند باید، مقررات 14 روز قرنطینه را رعایت کنند گفت: “متاسفانه نتیجه آزمایش (کرونا) یکی از هموطنان که این هفته از عمره برگشته، مثبت بوده است. نگران موارد جدید هستیم. زائران عمره پس از بازگشت باید 14 روز در خانه بمانند و افرادی را که به دیدارشان می‌آیند ملاقات نکنند. آزمایش غربالگری برای سلامتی به معنای خطر صفر نیست”.

با این مورد، تعداد موارد شناسایی شده ابتلا به ویروس جدید کرونا در ترکیه به 6 نفر افزایش یافت.

وزیر بهداشت ترکیه: زائران عمره معاینه پزشکی شدند

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه با انتشار پیامی در حساب رسمی خود در توییتر اعلام کرد: زائران عمره که پیش از مشاهده ویروس کرونا در ترکیه به کشور بازگشته‌ بودند نیز در چارچوب تدابیر اتخاذ شده جهت پیشگیری از شیوع این ویروس معاینه پزشکی شدند.

وی باب یان این که معاینه پزشکی تمام افراد مشکوک انجام شده است، افزود: شهروندان ترکیه زمان ادای مناسک حج و عمره، اطلاعات لازم برای پیشگیری از کرونا را از طرف تیم‌های پزشکی دریافت و تدابیر لازم را اتخاذ کردند. وضعیت سلامتی افرادی که هنوز 14 روز را تکمیل نکردند٬ پیگیری می شود.

کرونا ترکیه

افزایش تعداد مبتلایان به ویروس جدید کرونا در ترکیه

16 مارس : شمار مبتلایان به نسل جدید ویروس کرونا در ترکیه به 18 مورد رسید.
فخرالدین قوجا وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد:
“12 مورد جدید شناسایی شده است. 2 مورد از این موارد از نزدیکان اولین بیمار شناسایی شده است.  7 مورد آمده از اروپا و 3 مورد آمده از آمریکا نیز دیگر موارد جدید شناسایی شده است. هم اکنون مجموع مبتلایان در سطح کشور 18 مورد می باشد”.

تعطیلی موقت نماز جمعه در ترکیه

سازمان امور دینی ترکیه: جهت جلوگیری از گسترش کرونا نماز جمعه موقتا برگزار نمی‌شود.

سازمان امور دینی ترکیه: تمام کسانی برای ادای عمره به عربستان سعودی رفته بودند به کشورمان بازگشته‌اند.

رئیس‌ سازمان امور دینی ترکیه: در راستای تدابیر پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، ضرورت تعلیق موقتی برگزاری نماز جماعت به ویژه نماز جمعه در مساجد حاصل شد.

شمار افراد مبتلا به کرونا در ترکیه به 47 نفر رسید.

17 مارس : دکتر فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه در توئیتر خود اعلام کرد: «امروز 29 مورد جدید مبتلا به کرونا در کشورمان شناسایی شد. بدین‌ترتیب شمار افراد مبتلا به این بیماری در ترکیه به 47 نفر رسید».

وی در ادامه همچنین اظهار داشت: «این 29 مورد جدید مستقیم یا غیرمستقیم از آمریکا، خاورمیانه و اروپا به کشورمان آمده‌آند. 3 نفر دیگر از افراد مبتلا نیز از عمره بازگشته‌اند. احتمال ورود ویروس (کرونا) از خارج همچنان وجود دارد. بنابراین تدابیر را جدی بگیریم».

کرونا اولین قربانی خود را در ترکیه گرفت

18 مارس : کوجا: یکی از افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشورمان جان باخت

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه اظهار داشت: یکی از افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشورمان جان باخت

نخستین قربانی کرونا در ترکیه فردی 89 ساله است و این ویروس از طریق یکی از همکارانش که از چین به کشورمان آمده، به وی سرایت کرده بود.

– شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشورمان به 98 نفر رسیده است.

ضد عفونی شدن روزانه وسائل نقلیه عمومی در آنکارا

در آنکارا پایتخت ترکیه برای جلوگیری از احتمال شیوع کروناویروس، مینی بوسها و اتوبوسها به طور روزانه ضد عفونی میشوند.

 

ضد عفونی در آنکارا

 

قربانیان ویروس کرونا در ترکیه به 2 نفر افزایش یافت.

19 مارس : تعداد قربانیان مبتلا به ویروس جدید کرونا (کووید _ 19) در ترکیه به دو نفر افزایش یافت.

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت و درمان ترکیه با انتشار یک پیام توییتری نوشت: ” یکی از بیماران 61 ساله مان را از دست دادیم.”

وزیر بهداشت و درمان، از افزایش شمار افراد آلوده به این ویروس به 191 نفر خبر داد.

شمار قربانیان کرونا در ترکیه به 4 نفر رسید

وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد که تاکنون 4 نفر در کشورمان بر اثر ویروس کرونا جان باخته‌اند.

20 مارس : فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه در توئیتر خود اعلام کرد: «امروز یکی دیگر از بیماران آلوده به کرونا که یک زن 85 ساله بود، فوت کرد. بدین‌ترتیب شمار قربانیان این ویروس در ترکیه به 4 نفر رسید».

وی در ادامه همچنین گفت: «طی 24 ساعت اخیر 1981 فرد مشکوک مورد آزمایش کرونا قرار گرفته و نتیجه 168 نفر از آنها مثبت بوده است. بنابراین شمار افراد آلوده به این ویروس در ترکیه به 359 نفر رسید».

تمامی رستوران ها و کافه ها به دستور شهرداری بسته شدند .

20 مارس : با توجه به گفته شهرداری و اصناف ترکیه تمامی اصناف در حوزه فعالیت رستوران و کافی شاپ ها تا اطلاع ثانوی در ترکیه تعطیل شدند .

 

درگاه اینترنتی “eNabız” در خدمت شهروندان ترکیه برای اطلاع از نتایج تست کرونا

21 مارس : شهروندان ترکیه که تست ویروس کرونا انجام داده اند می‌توانند نتایج آزمایش خود را از درگاه “eNabız” دریافت کنند.

وزارت بهداشت ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: شهروندانی که تست ویروس کرونا انجام داده اند می توانند نتایج آزمایش خود را از درگاه “eNabız” دریافت کنند.

دولت ترکیه در راستای پیشگیری و مقابله با پاندمی کرونا تدابیر گسترده ای اتخاذ کرده است.

گفتنی است، فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه در آخرین پیام توئیتری خود اعلام کرد: «امروز یکی دیگر از بیماران آلوده به کرونا که یک زن 85 ساله بود، فوت کرد. بدین‌ترتیب شمار قربانیان این ویروس در ترکیه به 4 نفر رسید».

وی در ادامه تصریح کرد: «طی 24 ساعت اخیر 1981 فرد مشکوک مورد آزمایش کرونا قرار گرفته و نتیجه 168 نفر از آنها مثبت بوده است. بنابراین شمار افراد آلوده به این ویروس در ترکیه به 359 نفر رسید».

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دیشب بعد از حضور در نشست ویژه «مقابله با ویروس کرونا» در آنکارا اعلام کرد: “وزارت اقتصاد ما و نهاد‌های مربوطه با جمع‌آوری تقاضا و انجام پیش‌بینی‌ دقیق، تدارکات لازم را دیده‌اند. در این راستا، مبلغ 100 میلیارد لیر را در قالب بسته‌ای با عنوان «سپر توسعه اقتصادی» برای کاهش تاثیرات ویروس کرونا اختصاص داده‌ایم”.

شمار فوت شدگان ویروس کرونا در ترکیه به ۹ نفر رسید .

21 مارس : وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد که تاکنون 9 نفر در کشورمان بر اثر ویروس کرونا جان باخته‌اند.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه دیروز در توئیتر خود اعلام کرد: «امروز پنج نفر دیگر از بیماران آلوده به کرونا که تمام آنها مسن بودند، فوت کردند. بدین‌ترتیب شمار قربانیان این ویروس در ترکیه به 9 نفر رسید. تمام فوت شدگان مسن بودند. به همین دلیل باید از افراد مسن تر خانواده در برابر کرونا محافظت کنیم».

وی در ادامه همچنین گفت: «طی 24 ساعت اخیر 3656 فرد مشکوک مورد آزمایش کرونا قرار گرفته و نتیجه 311 نفر از آنها مثبت بوده است. بنابراین شمار افراد آلوده به این ویروس در ترکیه به 670 نفر رسید».

حمایت اردوغان از راه اندازی پویش همبستگی با کادر پزشکی در ترکیه

21 مارس : رئيس جمهور ترکیه و همسرش از راه اندازی پویش همبستگی با کادر پزشکی کشور حمایت کرده و از کوشش طاقت فرسای پزشگان و کارکنان بیمارستان‌ها قدردانی کرد.

رجب طیب اردوغان رئيس جمهور ترکیه و همسرش امینه اردوغان ضمن شرکت در پویش مردمی تشویق هماهنگ از بالکن خانه‌ها٬ از پزشکان، پرستاران و کادرهای درمانی و مجموعه دست‌اندرکاران پزشکی در مبارزه با بیماری کرونا تشکر کردند.

اردوغان با انتشار توئیتی در این باره اظهار داشت: به نمایندگی از دولت و ملت ترکیه از تمامی کادر درمانی٬ پزشکی و مجموعه‌ دست‌اندرکاران که در روند مبارزه با ویروس کرونا با فداکاری تمام مشغول به فعالیت هستند قدردانی می کنیم.

وی همچنین به رعایت قرنطیه خانگی در طول روزهای آینده و تا رفع این تهدید تاکید کرد.

امینه اردوغان همسر رئیس جمهور ترکیه نیز با انتشار این تصاویر تشکر و همبستگی خود با کارکنان بخش پزشکی را ابراز کرد.

گفتنی است مردم ترکیه شب گذشته ساعت 21:00 با تشویق هماهنگ از بالکن خانه هایشان، ضمن کف زدن برای کارکنان حوزه بهداشت و درمانی کشورشان که این روزها در خط مقدم حفظ و حراست از سلامتی مردم در پیشگیری و کنترل بیماری کرونا، صبورانه به طور شبانه روز تلاش و از جان و زندگی خود می گذرند، قدردانی کردند.

ترکیه تردد افراد بالای 65 سال را به دلیل کرونا محدود کرد

وزارت کشور ترکیه از اعمال مقررات محدودیت تردد برای افراد بالای 65 سال و مبتلایان به بیماری‌های مزمن خبر داد.

وزارت کشور ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که از امشب مقررات محدودیت رفت و آمد برای افراد بالای 65 سال و مبتلایان به بیماری‌های مزمن اعمال خواهد شد.

در این بیانیه آمده است: “از ساعت 24.00 امشب خروج افراد بالای 65 سال و مبتلایان به بیماری‌های مزمن از خانه و حضور آنها در اماکن عمومی مانند پارک و فضای سبز محدود می‌شود”.

گفتنی است تا کنون 9 نفر در ترکیه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته و 670 نفر دیگر نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند.

 

اظهارات وزیر بهداشت ترکیه درباره آخرین آمار کرونا

22 مارس : وزیر بهداشت ترکیه ضمن تشریح آخرین آمار قربانیان کرونا در کشور اعلام کرد که تمام جان باختگان مسن بوده‌اند.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه در حساب توئیتر خود اعلام کرد: امروز 12 نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا که تمام آنها مسن بودند، فوت کردند. بدین‌ترتیب شمار قربانیان این ویروس در ترکیه به 21 نفر رسید.

کوجا افزود: تمام جان باختگان مسن بودند. به همین دلیل باید به افراد مسن‌تر اخطار دهیم تا محدودیت خروج از خانه را رعایت کنند. با افزایش سن خطر مرگ و میر نیز بیشتر می‌‌شود.

وی در ادامه همچنین گفت: طی 24 ساعت گذشته 2953 فرد مشکوک به کرونا مورد آزمایش قرار گرفتند که نتیجه 277 نفر از آنها مثبت بوده است و به این ترتیب شمار مبتلایان به این ویروس در ترکیه به 947 نفر رسید.

 

گزارش در حال تکمیل است ….

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی

اینستاگرام

گیشه در شبکه های اجتماعی

برترین مطالب

اخبار