gisheLogo

بیشتر از ترکیه بدانید !!

  • توسط تحریریه گیشه
  • دسامبر 16, 2018
  • 0
ترکیه
زمان مطالعه: 7 دقیقه

در تیم تحریریه مجله گیشه میخوایم بهتون اطلاعات جامع و بیشتری در مورد ترکیه که باید بدونید رو بدیم .

ترکیه

کشوری در شمالغربی ایران به مساحت 784000 کیلومتر مربع ، با جمعیتی حدود 80 میلیون نفر است .

این کشور از لحاظ منطقه جغرافیایی ، به چهار منطقه اصلی تقسیم میشود که عبارتند از :

  • KARA DENIZ
  • ANADOLU
  • AK DENIZ
  • MARMARA

پایتخت

آنکارا پایتخت ترکیه در منطقه آنادولو ، استانبول در منطقه مارمارا ، آنتالیا در منطقه آک دنیز و ترابوزان در منطقه کارادنیز قرار دارند.

ترکیه را شاید بتوان یکی از پرهمسایه ترین کشورهای جهان نامید چرا که از راه زمین با کشورهای بلغارستان ، گرجستان، ارمنستان ، ایران ، عراق ، سوریه ، و یونان همسایه است و از راه دریا با کشورهای حوزه بالکان ، روسیه و قبرس و مولداوی .

2 تنگهء معروف دنیا در این کشور قرار دارند :

  • تنگه بسفر ، بین دریای سیاه و مرمره
  • تنگه داردانل ، بین دریای مرمره و اژه

حدود 50 دریاچه در دیباچهء جغرافیای ترکیه به ثبت رسیده که بزرگترین آنها دریاچه وان در شرق این کشور است و بعدی دریاچهء توز در مناطق مرکزی .همچنین بیش از 50 بندر فعال ، در سواحل شمال و جنوب آن قرار دارند.ترکیه 8 رودخانه پرآب و اصلی دارد  که ارس در مرز ایران یکی از آنهاست.

آب و هوای ترکیه تحت تاثیر 4 دریای سیاه در شمال ، مدیترانه در جنوب و اژه و مرمره در غرب آن است .مناطق مرکزی آن آب و هوای کمی خشک و بقیه مناطق آب و هوای مرطوب و ساحلی دارند.

3 درصد از خاک ترکیه در اروپا قرار دارد که به آن “تراکیه” میگویند . قسمت آسیایی نیز “آناتولی” نامیده میشود .

آنکارا

زبان :

زبان مردم ترکیه ، ترکی است و در مناطقی از شرق کوردی و در جنوب عربی هم صحبت میشود . ترکی آذربایجانی، ترکی ترکمنی، ترکی قرقیزی، ترکی اویغوری و… نیز شاخه هایی از زبان عمومی ترکی محسوب می شوند. زبان ترکی جدید که امروزه تحت عنوان « ترکی ترکیه» شناخته می شود از ریشه ترکی اوغوز است که به وسیله سلجوقیان در اواخر قرن یازدهم به آناتولی وارد شده است . به تدریج لغات و اصطلاحات قابل توجهی از زبان ترکی به فارسی و عربی و متقابلاً از فارسی و عربی به ترکی وارد شد و الفبای عربی رایج گشت. اما پس از اعلام جمهوری (در سال ۱۹۲۳) ،به دستور آتاتورک  الفبای لاتین جایگزین الفبای عربی گردید (۱۹۲۸) و پس از تغییر الفبا ، اصلاح دستور زبان نیز توسط دولت آغاز و پی گیری شد . ویزگی زبان ترکی را حروف صدا دار آن می دانند.

در الفبای لاتینی که از سال ۱۹۲۸ به بعد در ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است. کلمات بصورت فونتیک نوشته و خوانده می شوند

دین :

در سال 1928 مجلس مشروطه ، اسلام را به عنوان دین رسمی کشور از قانون اساسی حذف کرد تا سکولاریسم اجرا شود اما دین بیشتر مردم ترکیه  همچنان اسلام  و مذهب آنها سنی است .82.5 درصد سنی هستند و حدود 5 درصد شیعه علوی و 10 درصد بقیه نیز مسیحی و یهودی هستند.

اقتصاد :

ترکیه اقتصاد مختلط دارد . هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی در آن فعال هستند .

ازسال 1923 ، اقتصاد کشاورزی متمایل به اقتصاد صنعتی و خدماتی شد و ترکیه تا سال 1950 در زمینه راه آهن و بنادر و کشتی سازی و معدن پیشرو بود . اما از آن به بعد اقتصاد به تدریج متمایل به صنایع غذایی نساجی و مواد ساختمانی شد که اکنون نتایج آنرا میتوان ملاحظه کرد . از سال 1980 با توجه به تشویق سرمایه گذاری خارجی ، ترکیه جهش اقتصادی عظیمی را تجربه کرد و تا سال 2009 میلادی ، یکی از شکوفاترین اقتصادهای دنیا نام گرفت .ترکیه مهمترین شریک تجاری اروپاست.

 

اقتصاد

 

منابع :

ترکیه بعد از ایران ، مهمترین منابع ذغال سنگ را در منطقه دارد . آهن ، منگنز ، روی ، مس و نیروگاههای جدیدالتاسیس هیدروالکتریک ، مهمترین منابع ترکیه هستند.

بیراه نیست اگر گردشگری را نیز از منابع ترکیه بدانیم . صنعت گردشگری در ترکیه از سال 1997 به سرعت جهش کرده و در سال 2018 برای این کشور 27 میلیارد دلار درآمد داشته است . با 46 میلیون نفر توریست ، قطعا” میتوان از این صنعت به عنوان یکی از منابع ترکیه نام برد .

کشاورزی :

بیشترین سهم کشاورزی ، متعلق به دانه های روغنی است .پنبه ، نیشکر ، تنباکو ، سیب زمینی و همچنین دامداری از دیگر فعالیتهای مطرح ترکیه هستند . لبنیات و همچنین میوه های متنوع علاوه بر خشکبار ، از جمله محصولات سودآور صادرات هستند.

 

کشاورزی ترکیه

صنایع :

در دهه 70 – 80 ، مهندسی صنایع ، بهترین رشته دانشگاهی در ترکیه شناخته میشد چراکه صنایع به سرعت راه صعود را می پیمودند.صنایع غذایی ، کارخانجات صنعتی ، نساجی ، پوشاک ، صنایع فلزی و همینطور صنایع شیمی ، همگی روندی رو به رشد داشته اند . صنایع پوشاک ترکیه ، یکی از بهترین بازارهای جهانیست . همچنین صنعت مونتاژ خودرو و تولیدات لوازم یدکی ترکیه ، در صدر بازار اروپا قرار دارد.

تجارت :

تجارت خارجی در هرسال رو به افزایش قرار دارد . تا سال 1960 صادرات ترکیه محدود به صادرات بخش کشاورزی و مواد خام و طبیعی بوده است . در حالیکه واردات نیز منحصر به تجهیزات حمل و نقل و ماشین آلات و صنایع بود . اما به تدریج و با گرایش به سمت صادرات آزاد ، اکنون ترکیه اصلی ترین شریک تجاری آلمان و سپس روسیه است . خشکبار و دانه های روغنی ، پوشاک و چرم و لبنیات نیز از جمله تولیدات صادراتی ترکیه هستند .در این زمینه صادرات به کشورهای خاورمیانه همچنین عراق و امارات و الجزایر و اسراییل رشد چشمگیری داشته است . ترکیه فقط سالی 12 درصد واردات از چین دارد.

حمل و نقل :

تا قبل از سال 1950 ، بیشترین سهم حمل و نقل ، متعلق به حمل و نقل ریلی بود .اما بعد از آن تجهیز بنادر در دستور کار دولتها قرار گرفت و بنادر زیادی پایگاههای صادراتی ترکیه شدند . بنادر بین المللی ترکیه مانند استانبول ، اسکندرون ، ازمیر ، مرسین ، ایزمیت ، زونگولداک و ترابوزان و سامسون ، از فعالترین بنادر اروپا و آسیای غربی هستند. بعد از تجهیز بنادر نوبت به تقویت شبکه راههای شوسه و همچنین راههای ساحلی رسید و سپس خطوط هوایی تقویت شد . بطور خاص ، یک دهه میشود که خط هوایی ملی ترکیه ( ترکیش ایر لاینز ) نیز در فهرست بهترین خطوط هوایی بین المللی قرار میگیرد .

حکومت :

با برچیده شدن بساط حکومت عثمانی ، آتاتورک بین سالهای 1923 تا 1938 ، رهبری ترکیه نوین را به دست گرفت . اصلی ترین رکن قانون اساسی ترکیه سکولار بودن آن است که آتاتورک آنرا بنا نهاد . بعد از او عصمت اینونو تا سال 1950 رییس دولت بود و بعد سیستم حکومتی ترکیه تبدیل به دموکراسی چند حزبی شد.البته از ابتدای جمهوریت ، پارلمان قوی ترین نهاد تصمیم گیریست .در پریودهایی نیز حکومت نظامیها بر ترکیه تجربه شد . 1960 تا 1961 ، 1971 تا 1973 و آخرین بار هم 1980 تا 1983 . گرچه که سالهاست نظامیان در حکومت نقشی ندارند اما همیشه ارتش یکی از قویترین نهادهای ترکیه بوده است .

بعد از رفراندوم سال 1982 ، بدنه اصلی قانونگذاری ، مجلس ملی ترکیه شناخته شد . هر دوره مجلس 5 سال است و اعضای مجلس توسط احزاب انتخاب میشوند . احزابی که کمتر از 1 درصد مشارکت ملی را داشته باشند، اجازه فرستادن نماینده به مجلس را ندارند . همینطور افراط گرایان . از سال 1926 ، دادگاههای خاصی وطیفه نظارت بر همه انتخابات را دارند و تنها مرجع قانونی تایید یا رد انتخابات هستند .

از سال 2017 نیز پست نخست وزیری ملغی شده و اختیارات رییس جمهور بیشتر شده است .

آموزش :

آموزش رسمی در ترکیه از 6 سالگی شروع شده و تا پایان مقطع هشتم ، اجباریست .چنانچه خانواده ای از حضور فرزند خود در مدرسه ممانعت به عمل بیاورد ، علاوه بر جریمه نقدی ، مورد پیگیری قانونی نیز قرار میگیرد . در مقطع 12 دیپلم اخد میشود و سپس مقطع دانشگاه آغاز میشود .سیستم آموزش و انتخاب رشته بر اساس تنوع مدارس است و دانش آموزان با توجه به معدل اخذ شده در پایان دوره راهنمایی ، وارد دبیرستانهای متفاوت میشوند .

 

آموزش در ترکیه

 

پوشش :

انتخاب پوشش  در ترکیه آزاد است و پوشش بیشتر مردم ترکیه نشات گرفته از باورهای مذهبی  دینی آنهاست . زنان و مردان در شهرهای بزرگ لباسهای اروپایی به تن میکنند در حالیکه ممکن است حجاب نیز داشته باشند ، اما در شهرهای کوچکتر همچنان لباسهاس محلی مرسوم است . بخصوص برای مراسم و جشنهای سنتی ، انتخاب لباس محلی بسیار مرسوم است .

زندگی روزمره :

در اکثر شهرهای ترکیه زمستانها در منازل سپری میشود و تابستانها در بیرون از منازل . سیستم حمل و نقل شهری در شهرهای بزرگ بسیار گسترده است و سوپرمارکتهای زنجیره ای در همه جای شهر وجود دارند.در شهرهای کوچکتر اما دکانهای محلی مایحتاج مردم را تامین میکنند . بازارهای هفتگی در همه محله های شهرهای بزرگ و کوچک وجود دارند و از پوشاک و صیفیجات و میوه جات گرفته تا نان داغ و خشکبار ، در آنها ارائه میشود . آنکارا ، استانبول ، ازمیر و آنتالیا شهرهایی مدرن و مجهز هستند و البته همراه با ترافیک . بخصوص شهر آنکارا با آلودگی هوا بیگانه نیست .

احترام به بزرگترها و والدین از جمله رسوم زندهء مردم ترکیه است . ازدواج و زاد و ولد محترم شمرده میشوند و ممکن است مردم قشر سنتی بخصوص در شهرهای کوچک ، هنوز طبق سنن و رسوم قدیم ازدواج کنند، اما تغییرات اجتماعی در شهرهای بزرگ سرعت زیادی داشته است .

فرهنگ و هنر :

ترکیه یکی از غنی ترین کشورهای دنیا از لحاظ تاریخ و هنر است . تمدنهای کهن و تاریخ پربار این منطقه باعث به وجود آمدن گنجینه های ارزشمندی در ترکیه شده است . نقاشی ، خط ، رقص ، کاشیکاری ، میناکاری ، هنرهای دستی ، و موسیقی از جمله هنرهای قدیمی و منحصر به فرد آن هستند . غنای ادبی متون کلاسیک و داستانهای مربوز به این کشور ، از جمله موارد جذاب فرهنگی این کشور هستند . موزه ها و آثار باستانی بسیاری در ترکیه تحت نظر وزارت فرهنگ هستند که برای گردشگران فرهنگی بسیار جذاب هستند .رادیو تلویزیون ملی ترکیه با نام TRT شناخته میشوند .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب پیشنهادی

اینستاگرام

گیشه در شبکه های اجتماعی

برترین مطالب

اخبار